інтернет речей
Відео у форматі
360 градусів
Технологія, яка за лічені секунди перенесе
у будь-який куточок світу

Таке відео називають по різному: панорамним, сферичним, у форматі 360 градусів, 3D, віртуальною реальністю, або ж відео з ефектом присутності глядача в центрі зображення. Розберімося що це таке, як можна його переглядати і де застосовувати, та чим його знімати.

Що це таке?

Це відео, огляд якого не обмежено ані матрицею (світлочуттєвий сенсор що перетворює оптичне зображення в цифрове), ані оптичними лінзами, а складає 360 градусів, як по горизонталі так і по вертикалі.

Головною особливістю такого відео є те, що глядач самостійно вибирає найбільш цікавий йому кут огляду, який, до речі, складає 90 градусів, й не нав'язаний оператором чи режисером. Тобто сферичне відео переносить глядача прямісінько в епіцентр подій. До того ж, відео, зняте в цьому форматі, захочеться переглядати декілька разів, оскільки за раз побачити все просто неможливо.
Як його можна переглянути?

Не маючи спеціального обладнання, відео в форматі 360 найпростіше переглядати за допомогою Youtube, Vimeo або у Facebook. Проте глибокого занурення в процес перегляду можливо досягти лише за допомогою спеціальних окулярів віртуальної реальності. Детальніше про те, як вони працюють можна прочитати в нашому матеріалі.

Наприклад, для того, щоб через браузер переглянути відео у Youtube потрібно знайти таке, що має позначку "360". Далі після запуску можна обертати його за допомогою стрілок навігації, або курсора.

Під час перегляду з мобільного, для зміни ракурсу можна використовувати свайпи (рух пальцем по екрану), або просто змінювати кут нахилу самого пристрою. Завдяки вбудованому гіроскопу ракурс змінюватиметься автоматично. За аналогічною схемою можна керувати переглядом панорамного відео у Facebook. Проте варто зазначити, що перегляд буде можливий лише за наявності більш-менш нового обладнання та програмного забезпечення.

Все ж таки краще використовувати окуляри віртуальної реальності, що можуть бути двох типів. Перший тип - мобільні, такі як Google Cardboard, Samsung Gear VR, або їх аналоги. Головним аксесуаром для них є смартфон, який треба розташувати всередині окулярів. Програма сама використовуватиме спеціальний режим відео, коли екран ділиться на дві частини - для правого та лівого ока. Зазвичай окуляри цього типу доволі прості та відносно дешеві.

Інший тип – стаціонарні, такі як Ocultus Rift, Sony Playstation VR та HTC Vive. Для їх роботи потрібно підключення до ігрових приставок, або комп'ютера. Вони доволі дорогі та призначені скоріше для відео ігор та VR-симуляцій.
Samsung Gear 360
В яких сферах застосовується відео 360?

Можливості відео у форматі 360 градусів дозволяють зануритися прямісінько в епіцентр події та відтворити ефект присутності.

На даний момент однією з найпривабливіших сфер застосування можна вважати журналістику. Агенції новин наввипередки запроваджують репортажі з місця подій у форматі 360. Адже це найкраща можливість для термінового матеріалу.

Крім засобів масової інформації, цей формат починає активно застосовуватися для висвітлення концертів, а також в медіа бізнесі: музиканти знімають кліпи, а режисери фільми. Наприклад, у 2017 році вийшов перший подібний короткометражний анімаційний фільм "Качині пригоди". Попри коротку тривалість він здатен продемонструвати всю можливість технології, та того, яких змін скоро зазнає індустрія.


Новий формат активно використовується в рекламі та маркетингу. А також в освітніх та пізнавальних цілях.

Чим знімати таке відео?

Насамперед, потрібно мати спеціальну камеру. Вони бувають любительські, як наприклад Samsung Gear 360 або Ricoh Theta S. Зазвичай їхня конструкція передбачає дві камери з ширококутними об'єктивами з кутом огляду 180 градусів, які напрямлені в протилежні боки. Ці камери з мінімальною кількістю налаштувань можуть як знімати, так і забезпечувати прямі трансляції у форматі 360. А для редагування та монтажу використовуються спеціальні програми від цих виробників, оволодіти якими досить просто. Варто зазначити, що ринок таких камер зараз активно розвивається: з'являються нові виробники, а їх вартість стає все більш доступною.

Наступний варіант – це професійні або напівпрофесійні рішення. Коли говорять про напівпрофесійні – зазвичай мають на увазі камери GoPro, які вставляються в спеціальні кріплення. Таких камер може бути від двох до практично безкінечності, і чим їх більше, тим кращим вийде кінцевий результат. Завдяки хорошій роздільній здатності та великій кількості налаштувань можна отримати дуже якісну картинку.

Проте якщо говорити про знімання професійного відео для новин, реклами, кліпів, або ж кіно – використовуються спеціальні камери, які крім безлічі налаштувань мають можливість знімати сферичне стереоскопічне відео. Це коли для кожного ока знімається окреме 360 відео, завдяки цьому можливо домогтися ефекту присутності в 3D. Серед таких камер варто згадати Facebook Surround 360 та Nokia OZO. Ці камери надзвичайно дорогі (30-40 тисяч доларів), та вимагають спеціальної підготовки операторів та монтажерів для роботи з отриманим матеріалом.

На завершення пропонуємо переглянути підбірку цікавих відео у форматі 360
https://www.youtube.com/playlist?list=PLPu93GmeWJv6t4xGZd6XY3Ynv4SBCOB9m

Автор: Сергій Кравчук
Made on
Tilda