інтернет речей
Знайомтеся:
«розумний» дім
Все що вам потрібно знати про те, як працює ця технологія
Ми завжди намагалися спростити наш побут та оснастити оселі технологіями. Спочатку це були холодильники, пральні та посудомийні машини, потім з'явилися автономні пилососи, інтелектуальні кавоварки та інші розумні пристрої побудовані за принципом IoT ("Інтернет речей"). Настав час об'єднати їх всіх в одну екосистему з центральним управлінням – систему "розумного" дому.

Лише уявіть собі, що все через Wi-fi зав'язано на вашому смартфоні: контроль освітлення та мікроклімату, система безпеки, керування мультимедійними пристроями, програмування приладів для прибирання, їх запуск та вимкнення, контроль за комунальними витратами, та навіть попередження про виникнення надзвичайних ситуацій в домі. Розгляньмо, які системи зможуть забезпечити такий контроль та які прилади ми можемо в них інтегрувати.
Системи контролю

Для того, щоб наш "розумний" дім запрацював як одне ціле, а не просто як набір гаджетів – потрібна централізована система контролю. Зараз головними можна вважати Google Home, Apple HomeKit та Amazon Echo. Інші компанії, наприклад такі, як Samsung та Panasonic, також мають подібні системи керування, проте вони можуть бути несумісні з приладами від сторонніх виробників. Це потрібно враховувати під час вибору пристроїв, які будуть інтегровані в "розумний" дім.
Кожна з трьох головних систем має власні додатки, за допомогою яких можна програмувати та управляти всіма під'єднаними пристроями, створювати окремі правила для кожної з кімнат, та запускати сценарії управління групами пристроїв. Також вони мають свої власні "розумні" колонки, за допомогою яких можна керувати "розумним" домом безпосередньо за допомогою голосових команд.
Найбільші відмінності між ними тісно пов'язані з ідеологіями компаній. В Google роблять ставку на широку підтримку сторонніх виробників та можливості своєї пошукової системи. В Apple – на безпеку та бездоганну якість продукту. А в Amazon – на глибоку інтеграцію зі своїм магазином.
Розумні розетки

Це, напевно, найпростіший спосіб автоматизувати свій дім, такі собі розумні посередники між електромережею та пристроями, які в них під'єднанні. Вони дозволяють забезпечити дистанційне керування, а також отримати всю потрібну статистику про витрату електроенергії в активну фазу роботи пристрою, а також в той період коли він знаходиться в режимі очікування.

Система освітлення

Лампи, які можуть бути інтегровані в систему "розумного" дому на даний час випускає величезна кількість виробників. Проте компанія Philips зробила не просто окремі економні лампи, а цілу екосистему під назвою Hue, яка окрім ламп включає контролери, вимикачі та сенсори руху.

Завдяки Philips Hue можна вибрати потрібний колір світла, від яскравого яке імітує денне, до м'якого яке допоможе розслабитися ввечері. Також є можливість підібрати кольорову гамму під свій настрій, або синхронізувати освітлення з відеорядом, завдяки чому перегляд фільмів вийде на новий рівень. Окрім розважальних функцій система може автоматично вмикати потрібне освітлення, коли ви приходите додому та допомагати вам прокидатися вранці.
Кліматична система

За допомогою "розумного" термостату та сенсорів, можна регулювати температуру як в цілому будинку, так і в кожній окремій кімнаті. Робити це можна безпосередньо за його допомогою, чи з будь якого місця за допомогою додатків. Але найголовнішою перевагою таких систем є економія електроенергії, яка за запевненням виробників сягає до 30 відсотків. Такі термостати як Ecobee та Nest інтегруються в кліматичні системи, що працюють від електроенергії, в той час як eCozy розрахована на роботу з водяними радіаторами.
Проте мікроклімат в домі – це не лише комфортна температура, але ще й чисте повітря. З цим допоможуть такі очищувачі як наприклад Airmega, що видаляють з повітря неприємні запахи, пил, алергени та мікроспори грибків.
Система домашнього відеоспостереження

Безпека дому - одна з найважливіших речей, про яку не варто забувати. Однією з найкращих систем, яка дозолить спостерігати за тим, що коїться в домі, або за його межами – є Arlo. Це набір різноманітних Wifi камер, які оснащені мікрофонами та функцією нічного бачення. Вони працюють за будь яких погодних умов, записують все в хмарне сховище, дозволяють дистанційний онлайн-перегляд та надсилають миттєві повідомлення, коли спрацьовує датчик руху.
Системи електронних замків

Щоб вберегти дім від злодіїв, або банально не боятися згубити ключі – допоможуть електронні замки. Наприклад, система від компанії August складається з власне замка, дверного дзвінка з камерою, та блоку управління. Завдяки їй замки автоматично відкриваються та закриваються коли ви опиняєтеся поруч з дверима. Для гостей можна створювати тимчасові віртуальні ключі вказуючи потрібний обмежений час дії, та спілкуватися зі всіма, хто натисне кнопку дзвінка, незважаючи де саме на конкретну мить ви будете знаходитися.

Розумні датчики та сенсори

Щоб вдосконалити систему будинку та вберегтися від непередбачуваних ситуацій, використовують різноманітні датчики та сенсори. Вони під'єднуються в централізовану систему "розумного" дому, надсилають миттєві повідомлення та підтримують дистанційне керування.

Наприклад, українська система безпеки Ajax Systems сповістить про відкриті двері, наявність людини у вашому домі, затоплення чи пожежу. Система може підключатись до місцевих служб охорони, які негайно зреагують на сигнал, та допоможуть зберегти ваше майно.
Nest Protect може проінформувати про наявність диму та відрізнити його від звичайного пару під час приготування їжі. Також повідомить про наявність чадного газу, та вкаже точне місце де виникла його концентрація.
Сенсори для попередження протікання води, наприклад, такі, які випускає компанія Fibaro можуть запобігти потопу, а відповідно й уникнути серйозних фінансових витрат.
Чого чекати далі?

В майбутньому всі централізовані системи керування ставатимуть розумнішими через вдосконалення AI. Датчики та сенсори розширять арсенал нашої взаємодії з "розумним" домом. Нові пристрої дозволять виконувати рутинну домашню роботу. А сам дім перетвориться в повноцінного помічника та зможе взаємодіяти з автомобілями, а можливо навіть з сусідніми будинками та інженерними системами міста, перетворюючись в одну розумну екосистему, котра покращуватиме якість нашого життя.

Автор: Сергій Кравчук