АВТОМОБІЛЬ
Як працюють самокеровані автомобілі?
Уявіть собі майбутнє, в якому автомобілі, автобуси та, навіть, потяги рухаються виключно під керуванням штучного інтелекту.
Уявіть собі майбутнє, в якому автомобілі, автобуси та, навіть, потяги рухаються виключно під керуванням штучного інтелекту. Вони непомітно спілкуються між собою, обмінюються корисною інформацією про інтенсивність дорожнього руху на різних ділянках дороги, а людство забуло про таке явище, яка затори.

Автономні автомобілі приїхали. Головні автовиробники інвестують мільярди у їхнє виробництво, а техногіганти на кшталт Uber або дочірньої компанії Google тестують власні версії самокерованих автівок у американських містах.
Ford планує до 2021 року мати повністю автономні машини для комерційного використання каршерінговими компаніями.
Як машина сама собою керує

 • Камери використовують паралакс з різних зображень аби визначити відстань до різноманітних предметів. Камери також "бачать" сигнали світлофора та дорожні знаки, розпізнають рухомі об'єкти - пішоходів або велосипедистів.

 • Лідар, обертаючись навколо своєї осі, використовує лазерний пучок для генерування 360-градусного зображення свого оточення.

 • Сенсори радара вимірюють відстань від автомобіля до перешкоди.

 • Додаткові лідари

 • Головний комп'ютер (знаходиться у багажнику) аналізує дані сенсорів та порівнює їх зі збереженими картами для оцінки поточних умов.
Що бачить автомобіль

Сенсори машини збирають дані про об'єкти, що знаходяться неподалік. Наприклад, їхній розмір та швидкість руху. Сенсори також класифікують об'єкти - велосипедистів, пішоходів чи інші машини та предмети - базуючись на їхній поведінці.

Самокеровані функції, які ви, ймовірно, вже використовували

 • Уникнення зіткнень. Системи, що базуються на даних радарів, лазерів або камер можуть попереджати про можливе зіткнення, та, у деяких випадках, самостійно гальмувати.

 • Попередження про занос. Якщо авто починає відхилятись від своєї смуги, деякі системи попереджають водія та застосовують протидію до руху керма.

 • Детектори сліпих зон. Камери або радар можуть розпізнавати інші автомобілі у сліпій зоні водія й попереджати його за допомогою звуків або світлових сигналів.

 • Покращений круїз-контроль. Може утримувати задану дистанцію до автомобіля, що рухається попереду. Якщо машина попереду уповільнюється, ваше авто також зменшує швидкість.

 • Самопаркування. Машина сама маневрує на задане місце паркування за допомогою сонара або камер. Але, зазвичай, водій має самостійно гальмувати і виконувати підказки.
Що нині розроблюють автовиробники

Більшість автогігантів - від Mercedes-Benz до Audi, BMW та Hyundai - почали розробляти або формувати партнерство у сфері технологій самокерованих авто. Низка компаній інвестувала в це чималі ресурси, намагаючись стати лідером у сфері автономного керування.

 • General Motors. Компанія інвестувала 500 мільйонів доларів у Lyft та анонсувала, що впродовж року тестуватиме самокеровані електротаксі на дорогах загального використання. Також компанія придбала систему автоматизації круїз-контролю за мільярд доларів та планує побудувати центр розробки у Сан-Франциско.

 • Ford. Компанія анонсувала мільярд доларів інвестицій в Argo AI, штучний інтелект, заснований колишніми працівниками Google та Uber. Ford планує до 2021 року мати повністю автономні машини для комерційного використання каршерінговими компаніями.

 • Tesla. Компанія з кремнієвої долини заявила, що її машини незабаром постачатимуться повністю автономними. Вона також продовжує оновлювати суперечливе програмне забезпечення Autopilot (яке використовувалося під час першої летальної ДТП за участі самокерованого авто).

 • Fiat Chrysler. Автовиробник досяг згоди з компанією Alphabet про встановлення її програмного забезпечення для самокерованих авто у мікроавтобуси Chrysler (після того, як спробував звернутися з цією ж ідеєю до Apple).
 • Honda. Працюючи над прототипами автомобілю, японська компанія розробила так званий "емоційний двигун", який вивчає судження водія і застосовує їх для прийняття подальших рішень та рекомендацій.

 • Volvo. Компанія почала пілотний проект, в межах якого надаватиме безпілотні автомобілі жителям шведського міста Гетеборг. Цей експеримент має всі шанси перекочувати до Лондона чи Китаю. Volvo також співпрацює з компанією Uber над пілотним проектом у Пітсбурзі.

Самокеровані автомобілі Uber
Новачки: що роблять технологічні компанії

Поки Google ставав героєм статей у ЗМІ, кілька інших технологічних компаній, включаючи деяких важливих гравців з Китаю, також шукали можливість увійти в автомобільний бізнес.

 • Google (Alphabet). Один із перших проектів, що викликали багато уваги - холдингова компанія Alphabet, в яку входить Google, що розкрутила свій проект самокерованих авто до окремої компанії під назвою Waymo. Це говорить про готовність до початку серійного виробництва.

 • Apple. Головні амбіції компанії досі залишаються не ясними. Попри те, що першу секретну спробу під кодовою назвою Titan згорнули у 2016 році, Apple все ж таки отримала дозвіл на тестування автомобілів у Каліфорнії.

 • Uber. Компанія співпрацювала з автовиробниками, щоб випустити самокеровані автопрототипи на дороги Пітсбурга (Пенсильванія) та Темпі (Аризона). Наразі навколо ініціативи точиться судова боротьба, адже Waymo звинувачує Uber у використанні викраденої інтелектуальної власності.

 • Baidu. Китайська інтернет-компанія, почала тестувати технології автономного керування ще минулого року, використовуючи машини трьох локальних автовиробників з надією на серійний випуск автівок наступного року.

За лаштунками: що роблять виробники компонентів


 • Intel. Компанія придбала Mobileye - ізраїльську компанію, що виробляє камери та сенсори - з надією стати провідним постачальником комп'ютерних систем.
 • Autoliv. Найбільший у світі постачальник подушок безпеки, наразі має спільне підприємство з Volvo для розробки самокерованих машин.
 • Harman International Industries. Harman, яку нещодавно придбала компанія Samsung, традиційно виробляла аудіосистеми. Вона також стала постачальником таких компонентів як технології цифрової картографії.
 • nuTonomy. Компанія, створена у Массачусетському технологічному інстітуті, провела тестування комерційних авто у Сінгапурі та самокерованих авто у Бостоні. Вона також співпрацює із компанією Lyft.
 • Delphi. Колишній підрозділ запчастин General Motors розробляє самокеровані та напівавтоматизовані технології, які сподівається продати автовиробникам. Вона також тестувала самокеровані авто у Сінгапурі та наразі співпрацює з Intel та Mobileye.
 • Qualcomm. Компанія працювала над системами, які дозволяють машинам автоматично передавати інформацію про місцеперебування. Компанія купує NXP Semiconductors, виробника мікроелектронного оснащення. Угода оцінюється у 47 мільярдів доларів.
Концепт
Mercedes-Benz
Де можна їздити на самокерованих авто

Пітсбург став першим містом, у якому пасажир може викликати самокероване таксі, після того, як Uber представив сто машин, що можуть їздити самі. Менш, ніж рік потому, жителі та керівництво Пітсбурга заявили, що Uber не дотримався своєї частини угоди до кінця.

Як відрізняються технології самокерованих машин

Тесла використовує систему, що базується на візуальному розпізнаванні автомобілей, а не лідар-технологію, яка стала популярною серед інших компаній-виробників автономного функціонала. У компанії Tesla заявляють, що їхня система не розроблена для використання без активної участі водія й частина системи наразі не є завершеною.

 • Фронтальна камера. Програмне забезпечення, що обробляє зображення та може розпізнавати дорожню розмітку й знаки, світлові стоп-сигнали та інші об'єкти.

 • Фронтальний радар. Використовує мікрохвилі, що відбиваються, для визначення місцеперебування та швидкості, але не завжди типу машини, що рухається поруч.

 • Ультразвукові сенсори. Звукові хвилі, що відбиваються, використовуються для того, щоб визначити відстань до об'єктів, що знаходяться поблизу.

 • GPS. У поєднанні із високоточною картографією GPS визначає місцеперебування автомобіля на дорозі.

Потенційна загроза:
перша ДТП за участю самокерованого авто


Після того, як у травні сорокарічний Джошуа Браун, що знаходився за кермом Tesla Model S, загинув, було піднято питання щодо безпеки системи уникнення зіткнень Autopilot. Після інциденту компанія Tesla випустила нову версію системи. За словами одного з топ-менеджерів індустрії, який безпосередньо був знайомий з роботою системи Autopilot, ДТП могла статися частково через те, що система уникнення зіткнень була розроблена таким чином, що діяла лише тоді, коли радар та комп'ютерна візуальна система погоджувалися, що попереду є перешкода.

Деякі експерти висловлювали думку, що якби автомобіль було оснащено лідаром, то аварії можна було б уникнути. Але засновник та генеральний директор компанії Tesla Ілон Маск заявив, що оновлення могло б запобігти зіткненню. Представники федерального регулятора з автомобільної безпеки заявили, що у теслівській системі Autopilot, що була задіяна під час зіткнення, не було знайдено жодних дефектів.


Автори: Гілберт Гейтс, Кевін Гранвілль, Джон Маркофф, Карл Рассел, Анджалі Сінгві та Ніл Будетт, The New York Times

Переклад та адаптація: Тетяна Вєжис