шкільний урок
Хмара, або куди
прямує бізнес
Для проведення уроку ми приготували
для вас презентацію
частина 1
Повідомлення теми. Мотивація.
Словосполучення "хмарні технології" може позначати величезну кількість послуг й сервісів, і мова зовсім не йде про метеорологію. Коли ми кажемо про "хмару", то маємо на увазі й сервер, сховище, базу даних, мережу, програмне забезпечення, аналітику та багато іншого.

Адже все це можна надати користувачам через інтернет (або cloud [клауд] - "хмару").

Компанії, які пропонують такі послуги, зазвичай стягують платню за їхнє використання, подібно до того, як ваші батьки сплачують вдома рахунки за водопостачання або електроенергію.

Тож як це працює?

Уявіть, що у вас є пес. Його звати Френк. Хоч це й дивне ім'я для собаки, та нехай вже так і буде. Ви з Френком найкращі друзі. Ви постійно гуляєте разом...
хоча скоріше Френк постійно тягне вас за собою. Ви сильно любите Френка.
Проте, у вас є лише одна фотографія Френка.
Оскільки ви дуже любите свого собаку, вам дуже не хочеться загубити цю фотографію.

Тож ви завантажуєте це фото до одного з улюблених фотосайтів, наприклад, Flickr [Флікр], Facebook [Фейсбук] чи Instagram [Інстаграм]. Навіть не усвідомлюючи, саме в цей момент ви розпочали роботу з хмарними технологіями.

Як так? І що це означає?

Уявіть, наче тільки-но ви завантажили фотографію Френка на сайт, до вас прилетіла гігантська хмара із пилососом та засмоктала її.

Тепер фотографія живе у "хмарі" і доступна завжди, коли ви хочете на неї подивитися. Для цього потрібно лише залогінитися на Flickr [Флікр] чи Facebook [Фейсбук].

Де б ви не були: з комп'ютера вдома, на роботі чи у школі. Навіть зі смартфона, якщо ви знудились під час перерви.

На перший погляд хмара виглядає як магія. Проте це не так. Фото Френка насправді не літає у хмарах серед неба. Вона розміщується на секретних складах що називаються "дата-центрами" або "серверними фермами".

Вони є по всьому світі і з кожним роком їх стає дедалі більше. Всередині такого складу знаходиться безліч дуже потужних комп'ютерів, складених у вежі, які нагадують холодильники. Вони набагато потужніші, ніж ваші комп'ютери вдома.

Дуже важко сказати, де саме лежить фото Френка, коли воно у хмарі. Хоча б тому, що воно може бути одночасно в десяти дата-центрах. Френк може бути де завгодно – хоч у Парижі, хоч в Індії. Ніхто не зможе сказати напевне.
Тож єдине що лишається – це довіряти веб-компаніям, таким як Microsoft [Майкрософт] і Google [Ґугл], щоб зберегти фото Френка у безпеці.

І на це є багато причин.

Уявіть, у вас є лише одне фото вашого собаки, і воно зберігається на вашому комп'ютері.

Якщо ноутбук зламається, його викрадуть інопланетяни чи його заллє лавою під час виверження вулкану або це все станеться одночасно – вам не пощастило, більше ви ніколи не побачите це фото.

Та коли фото зберігається у декількох місцях одночасно, ймовірність того що ви назавжди втратите його дуже мала. Також ви можете отримати доступ до нього з будь-якої точки світу.
Ви можете надіслати посилання на фото вашим друзям, щоб вони також могли побачити Френка. І це лише одна з численних можливостей хмарних технологій. Цілі корпорації використовують хмару як основу для бізнесу.

І хоч є чимало причин боятися і не довіряти "хмарам", проте нині ви вирішили використати хмару для створення резервної копії.

Френк щасливий – і ви щасливі.
частина 2
Де ще можна використовувати
хмарні технології?
Ви, ймовірно, використовуєте хмарні технології просто зараз, навіть якщо цього не усвідомлюєте. Якщо ви використовуєте онлайн сервіс для надсилання електронної пошти, редагування документів, перегляду фільмів або телевізійних програм, прослуховування музики, ігор або зберігання зображень та інших файлів, цілком ймовірно, що всі ці програми та сервіси використовують хмарні технології.

Першим службам хмарних обчислень ледве виповнилося десять років, але вже зараз цілий ряд організацій, від невеликих стартапів до глобальних корпорацій, від державних установ до некомерційних організацій, використовують цю технологію для всіх типів задач.

Ось кілька речей, які ви можете зробити з хмарою:

— Створити нові додатки та послуги
— Створювати, зберігати резервні копії та відновлювати з них дані
— Розміщувати в інтернеті веб-сайти та блоги
— Стрімити аудіо та відео
— Постачати програмне забезпечення на замовлення
— Аналізувати дані й робити на їхній основі прогнози
Звучить багатонадійно. Розгляньмо кілька переваг використання хмарних технологій:

1. Вартість

Хмарні технології позбавляють компанії необхідності витрачати величезні суми на придбання апаратного та програмного забезпечення, а також на створення та роботу дата-центрів: стійки серверів, цілодобове електропостачання для живлення та охолодження, ІТ-фахівці [Ай-Ті фахівці] для управління інфраструктурою.

2. Швидкість

Більшість хмарних сервісів надаються як без обмежень, так і за запитом, тому навіть великі обсяги обчислювальних ресурсів можуть бути розгорнуті протягом декількох хвилин, зазвичай за допомогою лише пари кліків, що дає підприємствам велику гнучкість та позбавляє головного болю від планування ресурсів.

3. Глобальне масштабування

Хмарні технології надають можливість еластичного масштабування. Мовою хмар, це означає надання потрібної кількості ІТ-ресурсів [Ай-Ті ресурсів]. Наприклад, більше чи менше обчислювальних потужностей, місця, пропускної здатності, коли вона потрібна, і з потрібного географічного розташування.

4. Продуктивність

Локальні власні дата-центри, як правило, потребують багато "стекування та укладання" – встановлення програмного забезпечення, та інші годино-затратні та місткі роботи. Хмарні обчислення усувають необхідність багатьох із цих завдань, тому ІТ-команди [Ай-Ті команди] можуть витрачати час на досягнення більш важливих бізнес-цілей.

5. Швидкість

Найбільші хмарні сервіси працюють у всесвітній мережі захищених дата-центрів, які регулярно оновлюються до найновішого покоління швидкодійних і ефективних обчислювальних пристроїв. Це надає переваги над єдиним власним дата-центром, включно зі зменшенням відгуку мережі для додатків (чим далі дата-центр від користувача - тим довше йде запит) та економію на масштабуванні.

6. Надійність

Хмарні обчислення роблять резервне копіювання даних, аварійне відновлення та безперервність роботи простішими та дешевшими, оскільки дані можуть зображатися на декількох резервних сайтах у мережі постачальника хмари.
Розділ 3
РЕФЛЕКСІЯ
ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ
Сторітелінг
з storyboardthat.com
Ви можете використовувати презентацію для проведення уроку

Зворотній зв'язок
Дякуємо вам за використання наших уроків!
Будемо вдячні, якщо ви знайдете пару хвилини відповісти на декілька питань.

Ваша відповідь допоможе нам зрозуміти як покращити проект, звітувати де саме використовуються наші матеріали перед партнерами та інвесторами проекту. Продовжувати створювати нові уроки та безкоштовно надавати їх українським школам.
З повагою, Олександр Лісовський
засновник проекту The Future

hello@thefuture.news
http://thefuture.news

Photo: Unsplash, Depositphotos