ТАНСПОРТ
Hyperloop або транспорт майбутнього
Новітня транспортна система яка зможе доставити пасажирів з Сан-Франциско до Лос-Анджелеса, або ж з Києва до Львова швидше ніж за пів години - ось все, що вам потрібно про це знати.

Попри те, що ми живемо в епоху неймовірного технологічного процесу, деякі сфери нашого життя немов застигли в часі, і сучасний транспорт є доволі невтішним прикладом цього. Здається, що всі передбачення футурологів не справдилися. Людство ще досі не винайшло систем телепортації, літаки та поїзди не можуть перевершити свої ліміти, машини не літають, а так само їздять по дорогах як і багато років до цього. Проте, мрія про швидкісний масовий транспорт можлива і вона може бути реалізована на прикладі концепції проекту Hyperloop.

Що таке Hyperloop і хто його придумав?

Все почалося в 1981 році, коли доктор Хідео Кодама з Наґойсього індустріального дослідницького інституту, що знаходиться в Японії, винайшов систему швидкого прототипування з використанням фотополімерів. Створення моделі відбувалося шляхом накладання шарів. Знайомо, чи не так?

І ось всього лише три роки потому, у 1984, відбувся справжній прорив в цій царині. Американський дослідник та засновник компанії 3D Systems Чарльз Халл винайшов стереолітографічний апарат (або SLA, що англійською розшифровується як Stereolithography Apparatus), завдяки якому з'явилася можливість друкувати 3D-об'єкти, моделі яких були попередньо спроектовані на комп'ютері. В якості матеріалу використовувався рідкий полімер на основі акрилу, що під дією ультрафіолетового лазерного випромінювання моментально застигав набуваючи необхідної форми. І таким чином шар за шаром з полімерного розчину виростала потрібна модель.
photo: Hyperloop
Ідею концепту Hyperloop Alpha в 2013 році запропонував мільярдер та інженер-винахідник Ілон Маск. Новітня транспортна система яка зможе доставити пасажирів з Сан-Франциско до Лос-Анджелеса, або ж з Києва до Львова швидше ніж за пів години - ось все, що вам потрібно про це знати.

Ілон Маск, який заснував такі компанії як PayPal, Tesla та SpaceX. Це була його реакція на проект каліфорнійської швидкісної залізниці, яка має з'єднати Сан-Франциско та Лос-Анджелес і стане найбільш дорогою та найповільнішою серед подібних у світі. Максимальна швидкість каліфорнійської залізниці сягатиме 350 кілометрів на годину, що майже наполовину нижче, ніж розвивають подібні потяги в Японії (600 кілометрів на годину), або ж у Франції (575 кілометрів на годину).

Hyperloop - це нова система супершвидкісного транспорту, яка, за задумом, має бути швидша та безпечніша за всі наявні на даний момент. За основу Маск взяв ідею поїзда у вакуумній трубі, яку ще на початку минулого сторіччя запропонував американський інженер-ракетобудівник Роберт Ґоддарт. Ці ідеї залишилися не втілені, оскільки відтворити повний вакуум у трубі дуже важко та економічно невигідно.
Маск на відміну від Ґоддарта запропонував використовувати тиск в 100 паскалів, який можливо забезпечити сучасними системами. Це не повний вакуум, але майже наближений до нього - так званий "технічний вакуум", або ж "форвакуум", тобто розріджене повітря таке саме як в атмосфері над поверхнею землі на висоті від 45 кілометрів. Завдяки цьому сила тертя зводиться до мінімуму, а сама транспортна система стає економічно привабливою.

За його задумом Hyperloop буде реалізовано у вигляді двох сталевих труб, щоб була можливість забезпечити рух у дві сторони. Кожна труба матиме діаметр приблизно два метри, та буде розміщена на шестиметрових бетонних опорах, які проставлені на відстані 30 метрів одна від одної. Це допоможе уникнути великих витрат на придбання землі.

У трубі будуть використовуватися два види капсул - пасажирські та вантажні. Вони будуть приїжджати з певними інтервалами, подібно до того як це відбувається в метрополітені, та рухатися зі швидкістю від 480 до 1220 кілометрів на годину в залежності до особливостей маршруту. При такій великій швидкості щоб спротив повітряних мас не сповільнював рух, спеціальні вентилятори встановлені в носовій часині будуть перенаправляти їх під дно капсули створюючи повітряну подушку і піднімаючи саму капсулу. В іншому варіанті дизайну - капсула може підніматися за допомогою електромагнітної подушки.

Сама капсула буде рухатися завдяки лінійним електродвигунам - це коли розгінний статор (нерухома частина електродвигуна, яка взаємодіє з рухомою частиною - ротором) жорстко закріплений в трубі, а ротор - на капсулі. Електричний імпульс змушує капсулу пробігти по стартору і відправитися в "самостійну подорож" за інерцією. Такі розгінні модулі будуть розташовані на відстані 110 кілометрів та підтримуватимуть потрібну швидкість. При розгоні навантаження буде близько 1 g, яке людина здатна витримати. Наприклад, при зльоті літака навантаження складає 1,5 g.

Ротор окремої капсули матиме потужність лише 100 кіловатів і живитиметься від сонячних панелей розташованих на трубі. Вони будуть виробляти 57 мегаватів електроенергії при потребі всієї системи в 21 мегават. Залишкову енергію можна продавати і отримувати 25 мільйонів доларів щорічно, завдяки цьому квиток на разову поїздку коштуватиме 20 доларів. Вся транспортна система має мати загальну вартість 7,5 мільярдів доларів, що майже в десять разів дешевше, ніж проект каліфорнійської швидкісної залізниці та зможе окупитися лише протягом 20 років.
Хто втілить Hyperloop в життя?

Хоча Ілон Маск створив концепт, він не став самостійно його реалізовувати на початковому етапі, а виклав свої напрацювання у вільний доступ. В гонитву втілення Hyperloop в життя вступили дві новостворених компанії.

Перша компанія називається Hyperloop Transportation Technologies Inc. (HTT) в якій задіяно понад двохсот добровольців з різноманітних технологічних компаній та університетів, які отримають долю в разі успішності проекту. Наразі компанія намагається побудувати 8-кілометрову систему в Каліфорнії, з'єднати Братиславу з Віднем та Будапештом, також є певні домовленості з рядом інших країн про створення маршрутів. HTT не лише пробує технічно втілити ідею в життя, а ще й намагається переосмислити дизайн транспортної системи Hyperloop, зробивши його максимально ефективним.

Інша компанія - Hyperloop One - створена венчурним інвестором Шервіном Пішеваром, який також відомий інвестиціями в Uber та Airbnb, з неймовірною швидкістю рухається до мети. Крім домовленостей про будівництво транспортних систем по всьому світі та залучення суттєвих інвестицій, компанія вже успішно протестувала двигун, провела повноцінне польове випробування системи та показала концепт пасажирської капсули.

Також згодом виявилося, що Ілон Маск не зовсім закинув ідею Hyperloop та разом зі своєю компанією SpaseX будує тестову трасу в Каліфорнії. На цій трасі планується випробовувати пасажирські капсули, які будуть відібрані в ході змагання Hyperloop Pod Competition, в якому взяли участь команди незалежних розробників. Також Маск запевнив, що вже має усну домовленість на будівництво підземної траси Hyperloop, яка з'єднає Нью-Йорк та Вашингтон.

Схема світової транспортної системи демонструє, яким може бути майбутнє з Hyperloop


Судячи зі загальносвітового інтересу до Hyperloop та високої конкуренції між зацікавленими компаніями, на появу робочих зразків залишилося чекати не так вже й довго. І в недалекому майбутньому, коли транспортна мережа покриє чи не всю планету, у нас істотно зміняться уявлення про подорожі світом, оскільки вони відбуватимуться з небаченою досі швидкістю. І тоді вирази "зганяти на вечерю в Париж" або на "виставку в Лондон чи Берлін" набудуть для нас зовсім нових значень.
Автор: Сергій Кравчук
Made on
Tilda