здоров'я
Як зміниться медицина в майбутньому?
Ви й не уявляєте, які технології та методи будуть використовуватися для забезпечення нашого здоров'я
Щодня вчені, медики та інженери працюють над тим, аби медицина розвивалася та отримувала якнайбільше можливостей для лікування пацієнтів. Мета - досягти такого рівня, коли вилікувати можна буде всі хвороби, навіть ті, які на сьогодні вважаються невиліковними, або й взагалі невідомими.

Однією з найбільш дієвих галузей може стати прецизійна (від англ. precise - точна) медицина, яка націлена на те, щоб розробити індивідуальні способи лікування для кожного пацієнта та відмовитися від шаблонного підходу у сфері охорони здоров'я. До речі, в США ще 2015 року в цю галузь було інвестовано 215 мільйонів доларів.
Станом на сьогодні вже проведено велику кількість досліджень та досягнуто обнадійливих результатів. Загляньмо в майбутнє та подивимося, яким чином нас лікуватимуть.

Превентивна медицина

Ми потрапляємо в медичні заклади, коли проблеми зі здоров'ям вже стають очевидними. Але що як лікарі знатимуть про небезпеку тих чи інших хвороб заздалегідь та зможуть дистанційно слідкувати за нашим станом?

В цьому нам допоможуть медичні додатки на смартфонах, які за допомогою різноманітних датчиків вмонтованих в годинники, браслети чи одяг, будуть моніторити важливі показники нашого організму. Всі дані будуть доступні безпосередньо лікарю, який у разі їх відхилення від норми зможе швидко прийняти рішення про госпіталізацію, або лише додаткове обстеження.

Окрім персональної обробки лікарем, ці показники можна буде об'єднані у великі масиви даних. Це критично важливо, оскільки на сьогодні дуже проблематично залучити велику кількість пацієнтів в процес регулярних досліджень. Всі дані аналізуватимуться – це допоможе знаходити ефективніші методи лікування і робити нові медичні відкриття.

Нині системи обміну медичними даними розробляються багатьма технологічними корпораціями, як-то Google та Apple.
Машинне навчання, Big Data та AI в діагностиці

Роботи та комп'ютери в недалекому майбутньому навряд чи замінять лікарів та медсестер в лікарнях, проте зможуть звести до мінімуму ризик прийняття хибних рішень.

Для прикладу, уявімо ситуацію, коли вас турбує біль і ви приходите до лікаря. Після того, як він вислухає про всі симптоми та внесе їх в комп'ютер, спеціальна програма порівняє ваші дані з мільйонами інших подібних випадків та підбере найефективніше лікування. Так само можна буде проаналізувати рентгенівські знімки та дані МРТ (магнітно-резонансна томографія) й виявити причину, адже завжди існує ймовірність, що людина її може просто не побачити, оскільки оперує незрівнянно меншим "досвідом" порівняння.

Лише з початку 2017 року цими проблемами, лише в США, займаються 106 стартапів. Наприклад, компанія Pathway Genomics розробляє простий аналіз крові, який визначатиме не лише наявність, а й можливість виникнення раку. А за допомогою системи штучного інтелекту IBM's Watson онкологи визначають найоптимальніші індивідуальні протоколи для лікування раку.
Індивідуально підібрані ліки

Лікарям відомо, що одні й ті самі ліки можуть по різному впливати на різних пацієнтів. До недавнього часу єдиною можливістю з'ясувати, який препарат працюватиме, було випробування безпосередньо на пацієнтові.

Проте, старі методи змінюються. На арену виходить фармакогеноміка – це галузь в фармацевтиці, яка вивчає вплив генетичних чинників на особливості реакції організму на ліки. Тобто перед тим, як призначити лікування, лікар проводить генетичний тест і вже на його основі підбирає потрібні препарати та їх дозування. Завдяки цьому підходу лікування стає ефективнішим, знижуються побічні ефекти та частково зменшується ціна медикаментів.

На даному етапі такі ліки вже застосовуються в лікуванні вірусу імунодефіциту (ВІЛ), деяких видів раку та депресій. Але фармакогеноміка розвивається доволі швидко, і є надія, що незабаром суттєво розшириться перелік хвороб, які лікуватимуться цим методом.

Генний підхід у лікуванні раку

На сьогодні рак є одним з найнебезпечніших недугів, ефективне лікування якого людство лише опановує. Він зазвичай виникає через поступове накопичення генетичних мутацій в генах, які контролюють ріст клітин. Таким чином, рак – це потужний розлад геному. В залежності від того, де саме в організмі виникає рак і які типи клітин пошкоджені, різні види раку можуть мати різні генетичні профілі. Якщо правильно їх визначити, то можна підібрати ефективне персональне лікування.
Порівнюючи ДНК пухлини з нормальними клітинами, лікарі можуть визначити, які саме методи лікування будуть працювати для конкретного пацієнта, а також як впливатиме лікування на решту організму. Завдяки цьому методу вже сьогодні проводять лікування раку товстої кишки.

Також для лікування раку, зараз проводиться надзвичайно ефективна імунотерапія – це коли дія спрямована не на власне ракові клітини, а на імунну систему, посилюючи її можливість боротися з раком. На жаль, імунотерапія підходить не всім пацієнтам, однак завдяки генному підходу можна цілком певно визначити, чи підійде для конкретного пацієнта таке лікування.

Регенеративна медицина

Регенеративна медицина - це коли за допомогою стовбурових клітин пацієнта можна відновити чи переростити тканини, які його організм не може самостійно виправити. Цей тип медицини чудово поєднується з 3D-друком та має надзвичайно потужний потенціал.

На сьогодні пацієнти вже отримали вирощені таким чином кровоносні судини, частини трахей та сечового міхура, а також кістки. Проте це лише початок, і наразі вчені працюють над способами вирощування складних органів таких, як легенева тканина, печінка та серце.

Найважливішим при лікуванні власними стовбуровими клітинами є те, що ризик відторгнення органів, або їх частин імунною системою майже відсутній. Також завдяки цьому методу збільшиться швидкість отримання потрібних органів, оскільки зникне потреба очікування потрібного донора.

Молекулярне профілювання мікробів

Аналіз ДНК, який використовується для вивчення геному людини також можна застосовувати для вивчення мікроорганізмів, або мікробів. Наприклад, коли пацієнт потрапляє в швидку з лихоманкою, лікарі завдяки такому аналізу можуть оперативно визначити тип хвороби і який саме мікроорганізм, бактерія чи грибок її спричиняє та розпочати лікування вже протягом декількох годин.

Також молекулярні інструменти допомагають ідентифікувати штами ВІЛ-інфекцій та визначати, які саме ліки будуть ефективними.

Проте, хоча певні мікроорганізми можуть бути шкідливими для нас, більшість навпаки є корисною. Деякі мікроби, які живуть в нашому організмі розглядаються сучасною медициною як унікальні органи зі своїми окремими функціями, що необхідні для нашого повноцінного життя. Наприклад, вже доведено, що певні порушення наших мікробних спільнот можуть спричинити ожиріння, судинні захворювання, аутизм і навіть передчасні пологи.
Image: Depositphotos
Попри те, що ця галузь знаходиться лише на початкових стадіях відкриттів, в майбутньому вона обіцяє дати нам нові діагностичні тести та нові види лікування пробіотиками (дружні для нашого організму бактерії) та пребіотиками (їжа для пробіотиків).

Персоналізовані дієти

Аналогічно тому, як однакові ліки по-різному впливають на різних людей, те саме відбувається з продуктами харчування. Наприклад, виявляється, що "глікемічний індекс" (швидкість розчеплення організмом продуктів харчування) не завжди однаково означає, як ця їжа вплине на рівень цукру в крові людини. У деяких пацієнтів з діабетом підвищення цукру викликає рис (глікемічний індекс = 70), а для інших це можуть бути томати (глікемічний індекс = 10).

В рамках досліджень, які були проведені ізраїльськими науковцями, 800 учасників уважно стежили за споживанням різних страв та своєю активністю, а спеціальний електронний пристрій слідкував за рівнем цукру в їхній крові. Всі отримані дані були оброблені комп'ютерним алгоритмом, який розробляв спеціальні дієти для учасників відносно рівня цукру у їх крові. Паралельно з алгоритмом дієти розробляли дієтологи. Виявилося, що у порівнянні з дієтологами, індивідуальні дієти, розроблені комп'ютером, були такі самі ефективні для контролю за рівнем цукру. Проте, алгоритм запропонував більш різноманітні страви, які навіть включали невеликі кількості морозива та шоколаду.

Автор: Сергій Кравчук
Made on
Tilda