ОСВІТА
Що таке BYOD?
Здавалося б, смартфони та інші гаджети в школах заборонені. Це так, аж поки ви не зрозумієте BYOD - технологію, яка докорінно змінює підхід до навчання, та повертає увагу учнів до предметів.
Термін BYOD розшифровується як "bring your own device", або - "принеси свій власний пристрій". Це означає можливість для працівників чи учнів приносити та використовувати свої девайси в офіційних установах. Оскільки зараз майже кожна людина має мінімум один універсальний гаджет із набором потужних додатків та користується ними протягом всього дня, оминути тренд BYOD в сучасному світі майже неможливо.

Вперше цю практику почали використовувати в сфері IT ще у 2009 році коли в компанії Intel помітили зростальну тенденцію серед працівників приносити на робочі місця свої власні ноутбуки, планшети та смартфони щоб використовувати їх для роботи в корпоративній мережі. Замість того, щоб заборонити, керівники навпаки підтримали цю практику зумівши побачити перспективи економії коштів та збільшення лояльності працівників.

Згодом з масовим розповсюдженням смартфонів та планшетів, ця практика поступово перейшла в інші сфери життя, зокрема в освіту, де власне поступово інтегрується в навчальний процес. І хоча на початку вчителі доволі скептично ставилися до BYOD та надавали перевагу класичним формам навчання, зараз потенціал цього методу розкривається сповна. Адже діти все одно ходять в школу з гаджетами, граючи на них в ігри чи виходячи в соцмережі. То чому б не використовувати гаджети в освітніх цілях? Учні зацікавлюються тому, що можуть користуватися протягом уроків своїм планшетом, смартфоном чи комп'ютером, до яких звикли та й власне сам процес навчання привносить новизну та виглядає сучаснішим і цікавішим.
photo: Deposiphotos
Звичайно, щоб втримати увагу на предметі вчителям потрібно чітко продумати які додатки використовувати. Наприклад, для цього ідеально підходять такі сервіси як Google Classroom, LearnBoost, Socrative, Google Drive завдяки яким можна з легкістю організувати та контролювати навчальний процес, а також інтегрувати додаткові аудіо, відео та інші візуальні матеріали, які допоможуть полегшити сприйняття теми. Головне розуміти, що навіть звичайна фотокамера на смартфоні може якісно доповнити виконання завдань. Або робота онлайн дозволить швидко отримувати оброблені результати, проходити опитування, не витрачати час на роботу з методичними матеріалами та створювати свою базу потрібних закладок.

Завдяки BYOD можна не лише зробити цікавішим процес навчання, але й пришвидшити його. Адже не доведеться використовувати додатковий час на прості дії, наприклад, на занесення завдань в щоденник або на копіювання малюнків графіків чи цитат, що займають такі потрібні хвилини, які можна реорганізувати в дискусію або ж консультацію.

Також важливим аспектом є масове забезпечення учнів електронними підручниками. Міністерство освіти здебільшого використовує класичний підхід – оцифровує наявні підручники, або створює нові у вигляді простих електронних книжок які можна безкоштовно завантажити з їхнього сайту. А от комерційні видавництва (Gutenbergz, Перун та Око) починають запроваджувати інтерактивні елементи в підручники, наприклад відео, додаткові матеріали, посилання та 3D-моделі, роблячи навчання значно цікавішим.
Звичайно, для повноцінної практики використання BYOD в навчальних закладах потрібна відповідна попередня підготовка інфраструктури на базовому рівні, а це забезпечення широких wifi-каналів з необхідною швидкістю, щоб не уповільнювати процес, та доступ до розеток для кожного учня оскільки автономної роботи батареї буде недостатньо.

Також попри повсюдне володіння девайсами, не всі батьки можуть придбати їх для своєї дитини. В таких ситуаціях можна, наприклад, впроваджувати програми співпраці школи з виробниками гаджетів, або ж залучати державні можливості та приватні організації, які виділяють гранти на освітні програми, і таким чином ставити учнів в рівні умови.

Безперечно виникне питання про коректність поводження учнів зі своїми девайсами. На цьому етапі – це буде питання майстерності вчителя зацікавити дитину своїм предметом, щоб не було потреби грати в ігри чи переписуватись з друзями в месенджерах під час уроку. Та й зрештою не йти методом заборон та залишатися поза часом, а навпаки стимулювати та перенаправляти інтерес підлітків в потрібне русло. І саме BYOD підійде для цієї мети якнайкраще.
Автор: Сергій Кравчук
Фото: Depositphotos
Made on
Tilda